Czy warto zostać lekarzem

W ciągu ostatnich lat odnotowano zwyżkową tendencje pozwów o błędy w sztuce lekarskiej. Sytuacja ta nie jest do końca równoznaczna ze spadkiem lekarskich kwalifikacji, czy też obniżeniem poziomu oferowanych usług. Jest to raczej rezultat znaczącego wzrostu świadomości praw pacjenta, a także potrzeby dochodzenia przez pacjentów swoich ustawowych przywilejów. Ten właśnie wzrost aktywności przyczynił się znacznie do zauważalnego rozwoju ofert kancelarii prawniczych, które w sposób niezwykle skuteczny oraz kompetentny mają możliwość podjąć się każdej sprawy. Zakres problemów, z jakimi może spotkać się zwykły pacjent, jest naprawdę obszerny. Błędna diagnoza, nieprawidłowo poprowadzony poród, zgon – taka jest nasza rzeczywistość.

Prawa pacjenta

W ciągu ostatnich lat odnotowano zwyżkową tendencje pozwów o błędy w sztuce lekarskiej

Autor zdjęcia: USAJFKSWCS

Pacjent, który ma poczucie, iż padł ofiarą niekompetencji, bądź też błędów w sztuce lekarskiej może dochodzić swoich praw na dwa sposoby: na drodze sądowej bądź też odwołując się do wojewódzkich komisji medycznych. Tym, co odróżnia od siebie obie te drogi, jest czas oczekiwania na zakończenie sprawy, a także wysokość potencjalnego odszkodowania. Poszkodowany ma również prawo dochodzić swych praw, składając wniosek prywatny. Lekarz natomiast ma możliwość wykupienia polisy od odpowiedzialności prawnej. Ten produkt jest dodatkiem do obowiązkowego ubezpieczenia wynikającego z możliwości zaistnienia błędu w praktyce zawodowej.

Podstawowe i rozszerzone ubezpieczenie

Ubezpieczenia dla lekarzy w podstawowym zakresie gwarantuje lekarzowi ochronę od odpowiedzialności cywilnej, w konkretnym przedziale finansowym. Jednakże duże ryzyko poniesienia kosztownych konsekwencji może nie znajdować satysfakcjonującego pokrycia oraz zabezpieczenia w tym podstawowym zakresie. Z tego powodu też, tak duże towarzystwa ubezpieczeniowe, jaki i mniejsze agencje, wychodzą z propozycją dodatkowego ubezpieczenia, poszerzającego zakres finansowy, lub zakres odpowiedzialności na odpowiedzialność prawną. Rozszerzone ubezpieczenia zawodowe o odpowiedzialność prawną daje lekarzowi gwarancję błyskawicznego dostępu do specjalisty, a także pokrycie wszelkich kosztów. Rzecz jasna wykupienia rozszerzonej polisy jest związane z koniecznością wyłożenia znacznie większych nakładów finansowych. Jednak rzeczywiste koszta związane przykładowo z: przewodem sądowym są znacznie większe. Dlatego też odpowiedzialny profesjonalista powinien zabezpieczyć swoją praktykę lekarską w każdy możliwy sposób.

Ubezpieczenia dla lekarzy

Lekarska praktyka to źródło daleko idącej satysfakcji, wynikającej z faktu np.: niesienia pomocy potrzebującym. Zawód lekarza obciążony jest jednak sporym ryzykiem błędów, nie zawsze będących efektem zamierzonych uchybień, czy niewiedzy. Dlatego też wsparcie, jakie oferuje ubezpieczenia dla lekarzy jest nieocenione, a konieczność wykupienia polisy, jest w tym wypadku, jak najbardziej zasadna.