Czy lekarze są nieomylni?

Mówi się, że nie ma ludzi nieomylnych. Teoretycznie mamy taką świadomość, w praktyce jednak często zapominamy o tym zgłaszając się na przykład do lekarzy. Traktujemy ich, jako wyrocznie, każde słowo przyjmując, jako pewnik. Widoczne jest to zwłaszcza w mniejszych środowiskach, w których autorytet lekarza jest na tyle niepodważalny, że nawet, jeśli ma się wątpliwości, co do stawianych przez nich diagnoz i proponowanych przez nich metod leczenia, to pokornie stosuje się do ich zaleceń.

Czy lekarz jest wyrocznią?

Ciężko kwestionować fakt, że aby móc zostać lekarzem, trzeba mieć sporą wiedzę. Dobry lekarz musi jednak nieustannie pogłębiać tą wiedzę i być na bieżąco z doniesieniami, rekomendacjami i wynikami badań prowadzonych w obszarze jego specjalizacji. Dlaczego? Z prostej przyczyny, często okazuje się, bowiem, że wytyczne obowiązujące w latach ubiegłych, w świetle najnowszych badań są błędne. Doskonale widać to chociażby na przykładzie nadal bardzo powszechnie przypisywanej przez lekarzy podczas przeziębień witaminy C. Mit o prozdrowotnym wpływie witaminy C w czasie leczenia przeziębień zawdzięczamy Linusowi Paulingowi, który w latach 70’ napisał bardzo popularną wówczas książkę (więcej szczegółów: https://pl.wikipedia.org/wiki/Linus_Pauling). Mit ten, mimo, że został obalony wiele lat temu, nadal funkcjonuje w niektórych środowiskach medycznych do dzisiejszego dnia. Tymczasem, jest to błędem. Na szczęście, przyjmowanie witaminy C w takich dawkach i tak krótkim czasie nie pociąga za sobą konsekwencji zdrowotnych, działa bardziej na zasadzie placebo.

Szkoda wyrządzona pacjentowi przez lekarza

Zdarzyć może się również i tak, że błąd lekarza pociąga za sobą dotkliwe, bardzo przykre konsekwencje. Nierzadko, na skutek błędnej diagnozy, źle leczeni pacjenci nie dosyć, że nie wracają do zdrowia, to jeszcze ich stan znacznie się pogarsza.

Wspomnieć należy tu również o błędach popełnianych podczas operacji i zabiegów medycznych. Następstw pewnych działań nie da się cofnąć, są nieodwracalne. A niestety zdarzają się sytuacje, w których zakwalifikowany do dokonania amputacji pacjent budzi się po operacji z odciętą nogą, lecz nie tą, która miała być mu odcięta. Brzmi nieprawdopodobnie? To przypadek, o którym głośno było niedawno w mediach i który niestety jest autentyczny.

Ubezpieczenia lekarzy

Dlatego właśnie tak istotne są właśnie ubezpieczenia lekarzy. To z nich, bowiem wypłacane są później odszkodowania za błąd, bądź też działania, które spowodowały utratę zdrowia, a nawet i życia pacjentów. Choć uzyskane z takiego źródła pieniądze nie są w stanie cofnąć zdrowia, to jednak przydadzą się niewątpliwie na rehabilitację i leki.